Kiedy decydujemy się wyjechać z naszej rodzinnej okolicy na studia, czeka nas wiele zmian, które nie ominą w najmniejszym stopniu naszego związku. Problemy mogą spotkać szczególnie te relacje, w których jedna osoba wyjeżdża, a druga zostaje, na przykład przez różnicę wieku albo innych planach na życie. Wtedy wiele może się zdarzyć, nie tylko złego, ale nawet na najgorszy scenariusz, czyli rozstanie, musimy się przygotować.

Przygotuj się na trudną rozmowę

Czasami nasza druga połówka robi wszystko, żeby przekonać nas do pozostania na miejscu. Namawia nas na studia zaoczne, szuka dla nas bliższych uczelni albo wręcz szantażuje nas emocjonalnie i podkreśla cały czas, że nie dacie sobie rady osobno. Wtedy musisz zdecydować się na poważną rozmowę. Twoim zadaniem będzie przekazania swojej decyzji o wyjeździe i opisanie swoich oczekiwań. Być może masz jakieś przemyślenia na temat waszej relacji i chcesz, żeby partner o nich wiedział. Szczerość w takich sytuacjach jest bardzo ważna, bo jeśli nie powiecie sobie wszystkiego, będziecie tego żałować.

Nie każdy da sobie radę ze związkiem na odległość

Są osoby, którym nie przeszkadza widywanie się z drugą połówką raz na miesiąc, ale są też takie osoby, które nie wytrzymają same tygodnia. To naturalna sprawa i to, ale mocno komplikuje nasz wyjazd. Jeśli nasz partner otwarcie deklaruje, że nie nadaje się do związków na odległość, może się okazać, że nie uda wam się przetrwać. Wtedy albo będziecie musieli opracować sposób na częstsze widywanie się, albo zamieszkać razem, albo pogodzić się z tym, że związek będzie trzeba zakończyć. Decyzja musi zapaść wspólnie, ale nie możesz podjąć jej wbrew sobie. Twój partner w takiej sytuacji najpewniej postawi na siebie.

Czasami musimy zdecydować, co jest dla nas najważniejsze

Nasza druga połówka może być wyjątkowo uparta. Może powiedzieć, że wasz związek rozpadnie się z chwilą twojego wyjazdu albo że na pewno nie dacie sobie rady. Zastanów się więc, co jest dla Ciebie w takiej sytuacji ważniejsze. Czy kształcenie się, dostanie wymarzonej pracy i realizować się w swojej karierze, czy może związek z osobą, z którą obecnie jesteś? Oba mogą się nie udać, po drodze możemy zmieniać zdanie pięć razy, ale musimy podjąć decyzję. Każdy ma inne priorytety, ważne jest jednak, aby ta decyzja była twoja. To Ty masz czuć się z nią dobrze, a nie resztę życia obwiniać się o zniszczenie swoich szans.