„Tomek chwycił w dłoń zieloną książkę pt. „Angielski w jeden miesiąc. Kurs dla początkujących”. Taką z serii UCZ SIĘ SAM. Miesiąc później uczęszczał już na lekcje do językowej szkoły. Nie tylko języka angielskiego Tomek postanowił się uczyć, zapisał się też na kurs tworzenia internetowych stron oraz na warsztaty fotografii. Znajomi Tomka byli bardzo zdziwieni jego postawą, a jeszcze bardziej byli zdziwieni tym, że po upływie roku Tomek zajęć tych nie porzucił.
– Wcześniej tylko Netflix po pracy i knajpy w weekend, a teraz? – szeptali podziwiając go w duchu za wytrwałość.
Lata mijały, a Tomek się szkolił wkładając w zajęcia serce, dusze i… pieniądze. Nazywał to inwestycją w siebie.
Nie brakło oczywiście zawistników, pesymistów i defetystów mówiących, że bez znajomości oraz pieniędzy i tak nic mu się nie uda osiągnąć.

– Ha, ha – śmiał się z nich Tomek mówiąc, że znajomości ma coraz lepsze.
– Ta, ciekawe gdzie? – odpowiadali ponuro.

Po czterech latach zaczął udzielać korepetycji z angielskiego, po sześciu stworzył fotograficzne kółko, gdzie całkiem nieźle zarabiał na przekazywanej przez siebie wiedzy. Efektywnie też wykorzystał kurs tworzenia internetowych stron – stworzył swoją własną witrynę z własną ofertą. Wszystko się potoczyło, jak w bardzo popularnej bajce – rzucił pracę w korporacji i zajął się tylko tym, co kocha – angielskim i fotografią.

Ci sami, którzy mówili, że bez znajomości i kasy nigdzie nie zajdzie, teraz mu zarzucali, że wszystko zdobył dzięki znajomościom i pieniądzom. Wcale nie zaprzeczał tym opiniom, nawet je potwierdzał tłumacząc, że:

Pieniądze zarobione w korporacji przydały mi się w zdobyciu dobrych znajomości, znakomitej znajomości języka angielskiego oraz znajomości tajników dobrej fotografii. To właśnie te znajomości pozwoliły mi pracę w tej samej korporacji rzucić i zająć się tym, na czym się dobrze poznałem i jednocześnie tym, co bardzo pokochałem.”

Czyli to prawda, wywnioskowałem po przeczytaniu tej wzruszającej i zarazem inspirującej historii, znajomości się przydają, pomagają w realizacji marzeń.. Nawet jeśli miała by to być znajomość języka angielskiego, znajomość fotografii czy znajomość jakiejkolwiek innej sztuki albo branży. Niewiarygodna jest siła znajomości.