Jesteś w klasie maturalne? Kompletnie nie wiesz co chcesz w życiu robić? Jakie studia wybrać?

Nie przejmuj się, z tym problemem boryka się spora część Twoich rówieśników
Może świetnym pomysłem byłoby zrobić tzw. Gap Year, inaczej po prostu rok przerwy między edukacją
Jest to wspaniała okazja do pracowania, podróżowania, poznania nowych ludzi i zaczerpnięcia nowych inspiracji.

Często przeszkodą są rodzice, którzy wręcz naciskają aby od razu rozpocząć studia, argumentując się tym, że później nie będzie się Tobie chciało uczyć, że praca Ciebie pochłonie, albo po prostu będą Ciebie mieli za lenia!
Warto o tym porozmawiać z rodzicami na spokojnie bez nadmiernego emocjonowania się.

Wytłumaczyć co jest powodem Twojej decyzji – brak sprecyzowanego celu, co chcę robić w przyszłości,
Dać do zrozumienia, że nie chcemy abyśmy musieli przerwać studia i naciągać rodziców na wydatki, które w przyszłości mogą pójść na marne.
Podkreślić, że nie zamierzamy ten rok zmarnować, chcemy pracować, uczyć się, zdobyć doświadczenie, zaczerpnąć inspiracji i trochę poznać życie.

Jak wyciągnąć jak największe korzyści z Gap Year?

Warto opuścić nasz teren zamieszkania, aby otworzyć się na nowe bodźce, nowe miejsca. Może być to zarówno wyjazd do innego miasta czy zagranicę. Chodzi o to by doświadczyć innej perspektywy, poznać nowych ludzi, inne zwyczaje a może nawet i kulturę, bo właśnie może pomóc nam w odpowiedzi na te ciężkie pytanie co ja chcę robić w życiu.

Może są zawody o których nawet nie słyszałeś/aś? Może nabierzesz kontaktów, które przydadzą się do rozpoczęcia kariery? Albo pokochasz te miejsce i wprowadzisz się tam na stałe, a dzięki temu Twój umysł będzie czystszy i zapomnisz o wszystkich trapiących Ciebie problemach?

Podczas roku przerwy należy pamiętać o pracy, stażu, praktykach, dzięki temu zdobędziemy niezbędne doświadczenie którym będziemy mogli pochwalić się w naszym CV, zarobić pieniądze na nasze zachcianki no i zażyć trochę samodzielności! Bo w końcu zaczynamy powoli wchodzić w świat dorosłych.

W całym szaleństwie jakim jest rok przerwy, który będzie jednym z najlepszym okresów w naszym życiu warto pamiętać po co to robimy, co jakiś czas poświęcić trochę czasu na zastanowienie się co dalej.

Życzymy Wam powodzenia w tegorocznej maturze i w podejmowaniu decyzji, mam nadzieje że odnajdziecie się w świecie dorosłych.