Wielu uczniów, którzy chcą zdobywać dobre stopnie i porządnie przygotować się do egzaminów końcowych, nie ma czasu na pracę. Wychodzimy wcześnie do szkoły, wracamy zmęczeni, sporo energii zużywamy też na przejazdy. Do tego dochodzi czas, którego zwyczajnie nie mamy, jeśli poświęcamy go regularnie na naukę. A jednak czasami przydałoby się zarobić odrobinę.

Sprzedawaj notatki i inne materiały

Jeśli masz talent do robienia pięknych notatek, map myśli, czy kart pracy, dobrze byłoby się nimi podzielić. A stare przysłowie brzmi: nigdy nie rób tego, w czym jesteś dobry, za darmo. Jeśli i tak robisz notatki i inne materiały, bo pomaga Ci to w nauce, to nie musisz w swój mały biznes wkładać żadnej dodatkowej pracy, poza znalezieniem porządnego punktu ksero. Zależnie od tego, jak bardzo podobają się innym efekty twojej pracy, tak wysokie stawki powinieneś za swoje dzieła ustawić. W ten sposób na pewno nie zarobisz na swoje utrzymanie, ale zawsze wpadnie Ci dodatkowy grosz, który będziesz mógł wydać na drobne lub większe przyjemności, lub oszczędności.

Udzielaj korepetycji i pomagaj w zadaniach

Jeśli jesteś dobry, wykorzystaj to na swoją korzyść. Jeśli do tego dobrze idzie Ci tłumaczenie trudnych zagadnień, koniecznie powinieneś zacząć udzielać korepetycji. Twoje stawki nie powinny być oczywiście tak wysokie, jak osób profesjonalnie się tym zajmujących, ale bez problemu możesz na nich sporo zarobić. Takie korepetycje możesz wykorzystać do powtórek przed maturą czy innym ważnym egzaminem. Możesz uczyć swoich znajomych z klasy albo osoby z innych roczników, zwłaszcza tych przedmiotów, z których radzisz sobie dobrze jako jeden z nielicznych. Wtedy będziesz miał więcej klientów, a do tego zyskasz statut eksperta w jego dziedzinie.

Proponuj drobne i ciche usługi

Rynek zadań domowych to całkiem spore miejsce do popisu. Nie wszystkie odpowiedzi znajdziemy w internecie, a nawet jeśli, to rozwiązanie może się okazać zbyt trudne, aby je zrozumieć. Wtedy możesz zaoferować swoją pomoc. To dla Ciebie dodatkowa praca i do tego bardzo ryzykowna, bo w niektórych szkołach za takie działanie można zostać zawieszonym. Ale nie bez powodu sporo osób się na to decyduje, bo jesteśmy w stanie zapłacić naprawdę sporą sumę za porządnie odrobione zadanie, zwłaszcza jeśli ma być ono przez naszego nauczyciela oceniane. Reklamuj się więc dyskretnie i nigdy nie opowiadaj niezaufanym klientom, dla kogo pracowałeś wcześniej.